Fakta:
Názvem amonit se označuje vícero druhů schránek vymřelých hlavonožců. Žili od devonu (polovina prvohor) do křídy (konec druhohor), stáří asi 420 – 66 miliónů let, vyhubeni ve stejné době jako dinosauři. Dosahují velikostí od pár centimetrů do několika desítek centimetrů (největší nalezený cca 2 m). Amonit v našich špercích je z období druhohorního triasu, stáří je 300 – 200 miliónů let. Nalézá se v mořských usazeninách.
Fosilizované schránky amonitů jsou hojné, geologům a paleontologům slouží jako časové měřítko, tzv. vůdčí fosilie.
Schránka dravého hlavonožce je rozdělena přepážkami, živočich obýval pouze poslední komůrku, z které vyčnívala pouze hlava a chapadla. V případě nebezpečí se mohl stáhnout a otvor zavíčkovat vyklenutou destičkou aptychou. Ostatní komůrky naplněné plynem sloužily k nadnášení celé schránky. Živočich se podobal dnešním loděnkám.
Římský filosof a válečník Plinius starší dal této fosilii jméno „Amonův roh“. Amon byl egyptský bůh s beraní hlavou. Odtud pochází název Amonit.
Barva – odstíny hnědé a žluté
Výskyt – Maroko, Madagaskar, Kanada, Anglie, ale např. i v ČR
Esoterika:
Je to ochranný kámen. Přináší hojnost, štěstí, zdraví, vitalitu, pohodu. Napomáhá k dlouhověkosti. Pomáhá proti úzkosti a strachu. Podporuje kreativitu a intuici. V podnikání přináší prospěšné obchodní styky. Dále přináší smyslný půvab a charisma. Pomáhá proti hučení v uších.
Astrologie – Beran, Vodnář, Rak
Legendy:
Legenda o svaté Hildě praví, že když měl být postaven klášter v městečku Whitby na severu Anglie, kde byla později abatyší, vyhnala z místa hady. Na její modlitby se hadi stočili do klubka, zkameněli a spadli přes okraj útesu. Říká se jim tam „hadí kameny“ a místní řemeslníci na konci amonitů vyřezávají hadí hlavy a prodávají je jako talismany pro štěstí.
Šperky:
Většinou jsou k vidění půlené amonity zasazené do kovu (stříbro, cín, měď). V našem e-shopu si můžete zakoupit amonity v kůži, které jsou vhodné jako náhrdelníky pro ženy i muže.