Jaspis

Fakta:

Odrůda chalcedonu, který vznikal postupnou sedimentací křemičitých roztoků vyplavených z mateční horniny. Příměs jiných látek dodává barvu a vzhled. Někdy tvoří celé bloky, ve kterých se skrývají i fosílie. SiO2

Barva: různé barvy (žlutá, červená, zelená, hnědá,…), s různými vzory (pruhy, kroužky,                  puntíky,…) i bez vzorů, neprůhledný

Výskyt: po celém světě (Indie, Francie, Německo, Rusko, Slovensko, Egypt, Madagaskar),                v ČR – jižní svah Kozákova, zoraná pole v okolí Železnice a Rváčova u Lomnice nad                Popelkou, okolí Nové Paky a Moravské Třebové, Ostravsko, Liberecko

Jaspis leopardí: Je jaspisem jen podle jména. Je to ve skutečnosti vyvřelá hornina Ryolit. Lávové proudy na něm vytvořily bublinky a vlnky. Nejčastěji má světle oranžovou nebo růžovou barvu s charakteristickými tmavými nebo černými kroužky, vyplněnými oranžovou, zelenou nebo šedou barvou. Jeho naleziště je v Mexiku.

Jaspis mookait: Jeho výskyt je v západní Austrálii, v národním parku Kennedy Range, v lokalitě Mooka Creek, což je oblast podzemních vod. v jazyce původních obyvatel znamená „mooka“ tekoucí vodu. Jeho barva je v zemitých tónech – cihlově červená, žlutá, hnědá, smetanová.

Jaspis dalmatin: Hornina, směs křemene s živcem a amfibolem. Vznikl ve vulkanických sedimentech bohatých na oxid křemičitý. Barva – slonová kost s černými a béžovými puntíky. Naleziště – Mexiko, Indie.

Esoterika:

Červený a brekciový: Přináší klid a pomoc ve stresu. Dodává odvahu k naplnění všech záměrů. Je ochranným kamenem – odráží negativitu zpět původci. Pozvedává krásu a půvab. Vsunutý pod polštář pomáhá rozpomenout se na obsah snů. Čistí a stabilizuje auru. Odstraňuje jedovaté látky z oběhového systému, krve a jater. Snižuje horečku.

Harmonizující, dekádový a prospěšný kámen podle astrologie pro znamení zvěrokruhu: beran, váhy, štír

Žlutý: Vnáší radost do života, snižuje stres. Zlepšuje organizační schopnosti. Přináší porozumění a toleranci při drobných nedorozuměních v rámci mezilidských a partnerských vztazích. Dodává trpělivost, harmonii a snášenlivost. Pomáhá při střevních chorobách, zácpě a žaludečních vředech. Povzbuzuje činnost žlučníku a sleziny.

Harmonizující, dekádový a prospěšný kámen podle astrologie pro znamení zvěrokruhu: blíženci, vodnář, ryby

Leopardí: Je kamenem šamanů. Přináší úspěch v práci a podnikání. Přitahuje k nositeli kamene lidi, kteří mohou být přízniví pro jeho život. Je to kámen zdravého rozumu. Chrání nás před náhlými výkyvy nálad. Učí nás skromnosti. Pomáhá nám vidět sami sebe takové, jací jsme. Je vhodný k odstraňování toxinů z těla a snížení tělesného pachu. Podporuje trávení. Posiluje činnost žlučníku, jater, ledvin a močového měchýře. Pomáhá při alergiích a kožních chorobách. Podporuje imunitní systém. Prodlužuje sexuální rozkoš.

Harmonizující, dekádový a prospěšný kámen podle astrologie pro znamení zvěrokruhu:        rak, panna, kozoroh, ryby

Obrázkový: Dodává nám odvahu k uskutečnění všech našich záměrů. Pomáhá při řešení konfliktů, zvyšuje organizační schopnosti. Zahání strach z budoucnosti.

Astrologie: panna, kozoroh, vodnář, ryby

Mookait: Je to kámen vitality a síly. Pomáhá v každé životní situaci nastolit klid a jistotu. Probouzí v nás touhu po nových zážitcích. Pomáhá při dýchacích problémech, uvolňuje kašel. Zvyšuje chuť k jídlu. Aktivuje funkci jater a sleziny.

Čistit v misce s vodou s křišťálem, nabíjet na slunci.

Astrologie: Panna, Vodnář, Ryby

Dalmatin: Je to kámen klidu a harmonie. Pomáhá při depresi a stresu. Přináší trpělivost a rozvážnost. Odstraňuje nervozitu a zlepšuje náladu. Posiluje smysl pro humor. Pomáhá udržet si dobrou paměť do vysokého věku.

Astrologie: Beran, Panna, Kozoroh, Vodnář, Ryby

Zajímavosti z historie:

Starší doba kamenná – jaspisy z Kozákova byly využívány k výrobě nástrojů

Sumerové v Mezopotámii – používali jaspis na pečetní válečky a ozdoby

Starověké Řecko, Řím, Egypt – používal se na gemy (drobné plastiky) a to jak kameje                                                                  (vystouplý reliéf) např. s portréty vládců, tak na intaglie                                                              (reliéf do hloubky) např. pečetních prstenů

Řím 1. století – Plinius Starší uvádí ve své přírodovědné encyklopedii velký výčet                                              jaspisových odrůd

14. století – Jaspis z Ciboušova u Klášterce nad Ohří je použit na obložení stěn v kaplích na                        Karlštejně a kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Tento                          lom je nyní nepřístupný a vyhlášený za národní přírodní památku.

16. století – Rudolf II. měl stůl vykládaný jaspisy mnoha barev. Italští bratři Miseroniové                          se věnovali glyptice (jemné vybrušování do kamenů) při které používali i                                jaspisy, jejich díla jsou vystavena v galeriích po celé Evropě.

Carské Rusko – Bohatá naleziště na Urale poskytovala spoustu suroviny na výrobu                                           ozdobných předmětů, které jsou nyní vystaveny např. v Ermitáži v                                           Petrohradě. Jaspis se používal i na dlažby a obklady, které zdobily muzea,                               knihovny, divadla a jiné kulturní stavby.

PM027

PM058

BM008

PM171_jaspis_brekciový

PM177_jaspis_dalmatin

PM140

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.