Fakta:
Korál:
Je to drahokam organického původu. Nacházejí se na kamenitém mořském dně, kde je nízká úroveň sedimentů a kde jsou silné mořské proudy. Polypy vytvářejí schránky z uhličitanu vápenatého a žijí v koloniích. Většina druhů korálů žije v symbióze s řasami – zooxantely, které potřebují dostatek slunečního světla, proto se vyskytují do hloubky 60 m. Korál přibývá velice pomalu, cca 1 mm za rok.
Barva: Korály mají různé barvy, ale pro šperkařské účely se používají převážně korály s odstíny červené barvy.
Výskyt: Pro šperkařské účely se často používá stromově se větvící korál Corallium rublum, který je specifickým druhem vyskytující se v podmořských jeskyních Středozemního moře. Nejznámější lokalitou je okolí sardinského města Alghero, tzv. Korálová riviéra. Vyskytuje se i podél španělského a portugalského pobřeží, také podél afrického pobřeží až po Senegal. Polypy vytvářející tento korál jsou jasně bílé barvy. Tento druh narůstá rychlostí 2 až 6 mm za rok. Jiné druhy červených korálů se vyskytují u břehů Japonska nebo Tchaj-wanu, i ty se používají na šperky.
Fosilní korál:
Nejstarší exempláře mají stáří 450 milionů let (prvohory). Nejčastěji se nalézají fosilní koráli 100 tisíc až 25 milionů let staré (třetihory).
Permineralizace = kolonie odumřelých korálů původně žijících v teplých mělkých prehistorických mořích, byly pohřbeny pod vrstvami sedimentu. Při správné teplotě a tlaku došlo k fosilizaci. Postupným pronikáním vody bohaté na minerály do původního uhličitanu vápenatého byl tento materiál nahrazen oxidem křemičitým.
Zbarvení fosilního korálu je dáno přítomností dalších chemických prvků.
Na Floridě jsou nacházeny geody, které mají svrchu korálový vzhled. Uvnitř jsou celé nebo jen částečně (hrozny, krápníky) vyplněny chalcedonem. Tento kámen byl v roce 1979 vyhlášen floridským národním kamenem.
Fosilní korály z jihovýchodní Asie mají celou škálu barev a jedinečné vzory květin a hvězd.
V homeopatii je rozemletý prášek fosilního korálu používán k tišení kašle.
Výskyt: USA (Florida, Georgia, Michigan, Utah), jihovýchodní Asie(Indonésie, Thajsko, Sumatra), Austrálie, Maroko, v ČR např. lokalita Čelechovice na Moravě nebo Karlštejn
Esoterika:
Korál:
Přináší pohodu a klid. Zahání depresi a úzkost. Dodává energii. Posiluje lásku mezi dítětem a jeho matkou. Pozitivní vliv má na mezilidské vztahy a přátelství. Tiší kašel a zmírňuje astma. Ulevuje matkám při porodu a chrání ještě nenarozené děti. Tiší děti při prořezávání zoubků.
Astrologie: Býk, Rak, Váhy, Štír, Ryby
Fosilní korál:
Učí nás milovat ostatní lidi, dávat jim svoji lásku, rozdávat radost a vcítit se do jejich pocitů. Podporuje sebedůvěru, pomáhá v dosažení úspěchů v profesním životě. Napomáhá k dlouhověkosti. Chrání malé děti před pády. Podporuje tělo v absorpci potřebných živin a k dobrému trávení. Podporuje hojení ran a uzdravování z nemocí.
Astrologie: Rak, Štír, Ryby
Historie:
Korál:
Řecká mytologie – korál vnikl z krve tryskající z krku Medúzy, poté co ji Perseus usekl hlavu.
Rok 77 n.l. – Plinius starší píše ve své encyklopedii Naturalis historia o červeném korálu, že má schopnost odvracet nebezpečí.
15.- 17. stol. – Děti na portrétech jsou někdy zobrazovány v ruce držíce větvičku červeného korálu, která je měla chránit. Malý Ježíšek s Madonou zas mívá růženec z kuliček korálu s větvičku červeného korálu.
Šperky:
Korál:
Korál patří mezi nejstarší šperkový materiál, ke zdobení se používal již v pravěku. Korál jako šperk používali i staří Sumerové, Řekové či Římané. V 18. a 19. století se z korálu hojně vyřezávaly kameje. Vyřezávají se z korálu i nyní. Známá americká šperkařská firma Tiffany v roce 2004 přestala prodávat šperky z korálu, aby pomohla zachovat život v oceánu a vyzvala k tomu i další firmy.
Šperky s korály je třeba chránit před přímým slunečním světlem, nejlépe je ukládat do šperkovnice. Není vhodné je čistit párou či ultrazvukem.
Fosilní korál:
Pro šperkařské účely se vzorovaný fosilní korál brousí převážně do tvarů různých kabošonů nebo používá ve formě tromlovaných kamenů.