Larimar

Fakta:

Je to odrůda pektolitu NaCa₂Si₃O₈(OH), silikát sopečného původu. Modrá barva je způsobena přítomností mědi. Má dvě přezdívky – „kámen delfínů“ a „kámen Atlantidy“.  Jeho prvním objevitelem byl španělský kněz, přírodovědec a geolog Fuertes Lorén Miguel Domingo, působící na farnosti Barahona v Dominikánské republice. V roce 1916 žádal ministerstvo hornictví o povolení prozkoumat modrou skálu a využít důl. Žádost mu však byla zamítnuta. Kámen byl zapomenut, znali jej pouze domorodci a rybáři, kteří ho nalézali podél pobřeží. Věřili, že pochází z moře. V roce 1974 se o neobvykle modrých kamenech doslechl dominikánský řemeslník Miguel Mendez a spolu s dobrovolným geologem Normanem Rillingem z agentury Spojených států Peace Corps podnikli výpravu, oblast důkladně prozkoumali a zjistili, že kameny na pobřeží jsou naplaveniny, které tam přináší řeka. Proti proudu řeky potom nalezli samotné ložisko kamene. Mendez pojmenoval kámen Larimar, podle své dcery Larissy a španělského „mar“ = moře.

Barva: blankytně modrá od světlé až po tmavou; s bílými, šedými či zelenými mramorovými žilkami; neprůhledný; voskový nebo skelný vzhled

Výskyt: Jediné naleziště – důl Los Chupaderos, asi 10 km jižně od města Barahona v Dominikánské republice. Právo na těžbu má pouze místní komunita. Vnější investoři musí být komunitou akceptováni jako partneři. V dole jsou používány primitivní těžební metody – lopaty, krumpáče, pneumatická kladiva. Těžit lze pouze několik měsíců v roce, po každém hurikánu je důl zatopen a těžit se nedá. Z města Barahona jsou k dolu pořádány prohlídky s průvodcem.

 

Esoterika:

Je kamenem vyrovnanosti, klidu, míru a pokoje. Pomáhá nám klidně proplouvat životem. Působí proti strachu a stresu, podporuje myšlení. Léčí rány, které si neseme z předchozích vztahů. Podporuje tvůrčí činnosti. Zbavuje strachu z lékařů, zubařů a medicínských zákroků. Usnadňuje komunikaci mezi zdravotníkem a pacientem. Pomáhá s osteoporózou a artritidou. Zmírňuje alergie. Léčí problémy průdušek, plic a záněty v krku. Aktivuje sebezáchovný proces. Umožňuje spojení se světem andělů. 

Čistit proudem vody, nabíjet na selenitu nebo křišťálu ve stínu.

Astrologie: Rak, Lev, Štír, Vodnář, Ryby

 

 Šperky:

Larimar má tvrdost v Mohsově stupnici, od 4,5 do 5. Z tohoto důvodu se do šperků buď brousí do muglí nebo různých placiček. Měkčí kusy vyžadují opatrné zacházení. Modrá barva je citlivá na světlo, proto pokud právě šperk nenosíme, měli bychom jej chránit proti vyblednutí ve šperkovnici, odděleně od jiných šperků kvůli nežádoucímu poškrábání. Při čištění šperku je třeba se vyhnout ultrazvukovým čističům a chemickým přípravkům. Larimar je pro svou jedinečnou barvu a také vzácnost velice vyhledávaným šperkovým kamenem. Tomu odpovídá i vyšší cena.

 

IMG_9629_larimar

IMG_9935

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.