Opál

Fakta:

SiO2.nH2O

Název má tento minerál buď z latinského slova „opalus“ = dráhý kámen nebo z řeckého slova „opallios“ = viděti změnu

Je nerozpustný v kyselinách, výjimkou je kyselina fluorovodíková. Při zahřátí ztrácí vodu a nakonec se rozpadne na křemen. V ultrafialovém světle má žlutou či zelenkavou fluorestenci.

Nově vytěžené kameny potřebují dostatek času, aby se aklimatizovaly. Pokud by byly opály nesprávně sušeny nebo vystaveny intenzivnímu světlu či teplu, mohly by popraskat. Opál je poměrně měkký minerál obsahující hodně vody.

Opál je národním kamenem Austrálie. Tam byl také v r. 1969 nalezen dosud největší opál, vážil skoro 7 kg, později byl rozřezán na více kusů.

 

Drahý opál: Zpevněný křemenný gel. Má pravidelně uspořádané drobounké křemenné kuličky, které lámou světlo a vyvolávají výraznou hru barev.

Barva – bílá, čirá, tmavě šedá, modročerná, namodralá, načervenalá

Výskyt – Austrálie (80%) – Qwensland, Nový Jižní Wales, Etiopie (10%, nalezen r.1994), Tanzánie, Brazílie, Mexiko, USA, Kanada, Indie, Slovensko – Dubník jihovýchodně od Prešova, ČR – Doupovské hory u Karlových Varů

 

Ohnivý opál: Ztuhlý křemenný gel. Většinou nevykazuje hru barev. V angličtině se mu říká „jelly“ = sulc. Nachází se v sedimentárních horninách (pískovce, železné rudy). V Mexiku vyplňuje dutiny ryolitu.

Barva – žlutá, oranžová, červená; sytá barva; průhledná nebo průsvitná forma, mexický má jasně zelený lesk

Výskyt – Brazílie, Mexiko, Guatemala, Honduras, Turecko

 

Obecný opál: Běžnější forma. Nachází se v usazených horninách a vyplňuje dutiny ve vyvřelých horninách bohatých na křemen.

Barva – libovolná, neprůhledná

Výskyt – V různých částech světa, v ČR na polích u Českých Budějovic – Křemže, Bohouškovice, Holubov, Brloh

 

Dendritický opál: Název má podle řeckého slova „dendron“ = strom, protože jeho inkluze se podobají mechu, větvičkám nebo kapradí.

Barva – bílá až nahnědlá nebo okrová až žlutá, s tmavě zelenými inkluzemi amfibolu nebo červenými inkluzemi manganu.

Výskyt – Turecko, Mexiko, Austrálie, Kazachstán, Brazílie, v ČR – Bohouškovice u Křemže

 

Růžový opál: Růžový, neprůhledný, obsahuje mangan, často ve směsi s chalcedonem, nachází se především v Peru.

 

Dřevitý opál: Vznikl v třetihorách před více než deseti milióny lety, kdy sopečné bahnotoky pohltily les, hmota pronikla dřevem.

Barva – hnědá, béžová, smetanová.

Výskyt – Madagaskar, Tanzanie, Peru, Maďarsko, Slovensko – Svatý Anton, Ponická Huta, Povrazník

 

Slovenské opálové doly Dubník - Jediné opálové doly v Evropě. Předpokládá se, že se zde těžil opál už ve starověku. První písemná zmínka je z roku 1409. Největší slovenský opál byl nalezen v roce 1775 v potoce v obci Dubník, váží 60 dkg, jeho název je „Harlekýn“ a je vystaven ve vídeňském Přírodovědném muzeu. Až do objevení Ameriky byly zdejší opály považovány jako nejcennější a byly označovány jako „uherské opály“. Po dobytí Mexika se začaly dovážet „aztécké opály“. V druhé polovině 19. století byla objevena bohatá naleziště v Austrálii. V r. 1896 převzal nad doly kontrolu stát a broušené opály ukládal v trezorech Národní banky v Budapešti. V roce 1916 byly opály z oblasti Dubník certifikovány jako „Slovenský opál“. Bohužel roku 1922 za ekonomické krize byly doly uzavřeny. V roce 1950 byl poklad z banky přesunut do Maďarského přírodovědného muzea, kde v roce 1956 při protestech proti sovětské okupaci, kdy muzeum zasáhly dělostřelecké střely a vznikl požár, lehl popelem. Jednalo se o škodu nevyčíslitelné hodnoty, sbírka čítala mnoho tisíc kusů opálů (366.000 ks). Po téměř sto letech od uzavření dolů, v r. 2015 byla otevřena prohlídková trasa návštěvníkům ve štole Jozef. Trasa měří asi 1 km. Celkově jsou chodby štol asi 30 km dlouhé a mají 17 pater, nejhlubších 5 pater je však zatopeno.

 

Esoterika:

Posiluje vůli k životu a optimismus. Podporuje originalitu a kreativitu. Probouzí touhu po rozptýlení. Vyvažuje obsah vody v těle. Je prospěšný pro zdraví očí, vlasů, nehtů a kůže.

Dokáže vstřebávat velké množství negativní energie a pokud není včas očištěn může ji vysílat zpět. Nehodí se pro každého, měli by jej používat jen lidé s čistými myšlenkami. Zesiluje jak pozitivní, tak negativní emoce.

Bílý opál: Vnáší radost do života, je kamenem štěstí. Uzdravuje staré rány. Pomáhá se spojit s anděly a duchovními průvodci.

Černý opál: Přináší svému nositeli štěstí a sílu. Pomáhá překonat fobie, úzkostné stavy a obavy.

Ohnivý opál: Pomáhá se stát společensky otevřenějšími a sebevědomějšími. Přináší do života energii, hravost a zvídavost. Podporuje vyjadřování emocí prostřednictvím emocí. Pomáhá při chronické únavě. Vyrovnává energii jin a jang. Podporuje sexualitu a plodnost. Pomáhá při hormonální nerovnováze při menstruaci. Stimuluje endokrinní systém.

Růžový opál: Pomáhá nám se zbavit bolestivých vzpomínek, traumat, napětí a stresu z minulosti. Čistí a uklidňuje srdce, přináší pocit klidu a pohody. Je vynikajícím kamenem pro děti, které mají problém se spánkem nebo s nočními můrami. Podporuje plíce a prokysličení těla.

Dendritický opál: Napomáhá k nalezení pravé a skutečné lásky a splnění všech tužeb. Přináší hojnost a prosperitu. Povzbuzuje duchovní růst. Pomáhá tvořit silná pouta s členy rodiny. Slouží také k udržování vztahů na dálku.

Dřevitý opál: Je to ochranný kámen. Posiluje vůli k životu. Vnáší do života světlo a spontánní rozhodování. Zesiluje city a uvolňuje zábrany. Reguluje hladinu cukru v krvi, čistí krev a ledviny. Pomáhá při porodu a zmírňuje premenstruační syndrom.

Čištění vlažnou vodou, nabíjení na denním světle.

Podle astrologie: světlé kameny pro Rak, Ryby, tmavé kameny pro Štír, Střelec, Vodnář

 

Mytologie a legendy:

Řecká mytologie – Opály jsou Diovými slzami radosti, které prolil po vítězství nad Titány a ty pak uvízly v kameni.

Severská mytologie – Legenda germánských kmenů vypráví o Odinovi (bůh bouře), který zasáhl duhu svým bleskem, protože žárlil na Heimdallovu (bůh duhy) krásu. Duha se rozdrobila na tisíce kousků, které spadly na zem a sloučily se se skálami. Tak vznikly opály s duhovými barvami.

Legenda australských domorodců – Stvořitel kmene žijícího nedaleko jezera Torrens (oblast Andamooka) sestoupil na zem po velké duze a skály, kterých se dotkl proměnil v zářivé opály.

 

Historie:

Starověká Arábie – Považovali opály za kousky spadlé z nebe.

Starověké Řecko – Věřili, že opály dodávají věštecké schopnosti.

Starověký Řím – Opály se dovážely z Indie. Opál byl považován za nejcennější a nejmocnější klenot, protože kombinoval krásu všech známých drahokamů. Také věřili, že svému majiteli přináší štěstí. Symbolizoval naději a čistotu.

Středověk – Věřilo se, že léčí oční choroby a zabalí-li se do listu vavřínu, činí člověka neviditelným „patron zlodějů“. Blondýnky věřily, že když budou nosit opál, neztmavnou jim vlasy. Benátčané ve 14. století věřili, že se začne lesknout je-li jeho majitel napaden morem, a zakalí se, blíží-li se smrti.

19. století -

Napoleon Bonaparte na začátku 19. století daroval své milované manželce Josephině 700 karátový černý opál s názvem „Burning of Troy“ (spálení Tróje). Tehdy asi největší opál na světě. Roku 1809 se však manželé rozvedli a r. 1814 Josephina zemřela. Opál se ztratil. Objevil se až o 100 let později, kdy jej od neznámého prodejce koupilo město Vídeň. Když vypukla 2. světová válka, opál opět zmizel a od té doby se ještě neobjevil. Dříve se historici domnívali, že opál pocházel ze Slovenského dolu Dubník, dnes se odborníci přiklánějí, že pocházel z Hondurasu.

V polovině 19. století byl považován za kámen zla a tradovalo se, že přináší smůlu. Trh s opály v Evropě upadl. Jednou z příčin pověry byla kniha Sira Waltera Scotta – Anna z Geiersteinu. Kniha vyšla r. 1829. V tomto románu lady Hermiona, babička Anny, nosí ve vlasech zlatou sponu s oslnivým opálem. Když však na opál dopadne kapka svěcené vody, v kostele na křtinách její dcery, drahokam ztratí své světlo a Hermiona se zhroutí na podlahu. Její manžel baron z Arnheimu jí doma položí do postele, kde za pár hodin umírá a je z ní jen hrstka popela.

Královna Viktorie pomohla vrátit opály na výsluní, měla je ráda a také je dávala svým dcerám jako svatební dary.

 

Šperky:

Do fazet se brousí pouze obecný opál. Drahý opál se brousí do munglí.

Opálový dublet = spodní vrstva z tvrdšího kamene (křišťál)

Opálový triplet = destička drahého opálu obložená dvěma vrstvami křišťálu

Existuje mnoho druhů imitací a syntetických opálů.

Opál se dává ženám jako šperk ke 14. výročí svatby.

 

IMG_4076

IMG_4075

IMG_4079

IMG_4081

 

PM282_opál_dendritický

Šperky s různými minerály si můžete zakoupit v našem e-shopu: www.aklapava.cz

 

 

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.