Granát

Fakta:

Granáty patří do skupiny křemičitanů. Existuje mnoho odrůd, zde však uvádím pouze ty, které používáme na naše šperky. Všechny krystalují v krychlové soustavě, nejčastěji v tvaru kosočtverečného dvanáctistěnu a deltoidového čtyřiadvacetistěnu. Jméno pochází z latinského granum = zrno.

Pyrop: Mg3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z řeckého slova pyropos = ohnivý. Náš Český granát též patří do odrůdy pyrop. České granáty mají průměrně velikost 5 mm a jsou v drahokamové kvalitě. Pyropy ve světě jsou mnohem větší, ale většinou v horší kvalitě.

Almandin: Fe3Al2(SiO4)3 Své jméno dostal podle starověké brusírny drahokamů Alabanda v Turecku, kde se granát těžil i zpracovával.

Rhodolit: Směs pyropu a almandinu.

Grosulár: Ca3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z latinského slova grossularia = angrešt. Je mnoho pododrůd, které se liší zbarvením a také mnoho obchodních názvů grosuláru podle nalezišť.

Hesonit: Vápenito-hlinitá odrůda granátu, varianty grosuláru. Název z řeckého slova „hésson“ = méněcenný, horší. Někdy se mu říká „skořicový kámen“.

Barva:

Pyrop - krvavě rudá až černá; průsvitný

Almandin - sytě červená s odstínem do fialova, červenohnědá, hnědočerná

Grosulár - světle zelená, jantarově žlutá, sytě hnědá, sytě růžová; průsvitný i neprůhledný

Hesonit - oranžovohnědá, oranžová, hnědá, medově žlutá, oranžovočervená

Výskyt:

Pyrop - Jihoafrická republika, Tanzanie, Arizona v USA, Jarutsko na Sibiři v Rusku,             Brazílie, atd. V Čechách – České středohoří, u Nové Paky v Podkrkonoší, atd.

Almandin - Srí Lanka, Indie, Mongolsko, Jihoafrická republika, Madagaskar, Aljaška, Brazílie, USA, Rakousko, Norsko, Rusko, Česko

Rhodolit - Srí Lanka, Zimbabwe, Keňa, Tanzánie

Grosulár - Jihoafrická republika, Tanzánie, povodí řeky Tsavo v okolí Kilimandžára v Keňi, Bavorsko v Německu, Itálie, Rumunsko, Sibiř v Rusku, Pakistán, Kanada, Elba, Mexiko, Indie, Srí Lanka, atd. V Čechách v Žulové ve Slezku, Obří důl v Krkonoších, Hazlov u Chebu, atd.

Hesonit – Itálie (Alpy), USA, Indie, Tanzánie, Srí Lanka, Madagaskar, Mosambik, v ČR – u Chebu, u Brna, u Žulové a Vápenné v Jeseníkách

Esoterika:

Má silnou schopnost dodávat energii. Varuje před blížícím se nebezpečím a od pradávna se používá jako amulet. Podněcuje k veselosti a dobré náladě. Skrývá v sobě i určitého raracha, který podněcuje k iluzi a vidině a majitele tak napálit.

Pyrop: Podněcuje vůli k životu. Podporuje tvůrčí schopnosti, zejména rukodělné. Zvyšuje charisma. Podporuje krevní oběh, léčí zažívací trakt, pomáhá při bolesti v krku a pálení žáhy.

Almandin: Má silné regenerační účinky. Probouzí v člověku štědrost a schopnost soucitu. Pomáhá vstřebávat ze střev železo. Posiluje zrak, pomáhá při léčbě jater a slinivky břišní.

Grosulár: Učí nás řešit vypjaté situace s klidem, dostatečně odpočívat a relaxovat. Pomáhá v řešení problémů při soudních sporech. Podněcuje spolupráci a komunikaci při práci v týmu. Ovlivňuje tvorbu a růst kostí, je účinný při osteroporóze, pomáhá při revmatismu a artritidě. Napomáhá vstřebávání vitamínu A. Má blahodárný vliv na sliznici a kůži. Podporuje ledviny. Zvyšuje plodnost.

Hesonit: Je to kámen prosperity a růstu. Podporuje sebedůvěru, odstraňuje strach a nejistotu. Pomáhá při osobním růstu.

Podle astrologie ke znamením zvěrokruhu – Beran, Lev, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář

Zajímavosti z historie:

Středověk – Věřili, že může rozehnat morovou nákazu.

Indie – Od dávných dob do teď věří, že granáty s vyrytým symbolem slunce nebo lotosu přináší svému majiteli zdraví, bohatství a úspěch. Naproti tomu s obrazem býka, šakala, vrány, supa nesoucí rybu přináší nemoc, ztrátu majetku a smrt.

Šperky:

Nález bronzových šperků u Třebenic dokládá, že již v 11. století znali Český granát. V muzeu v Hradci Králové mají tzv. Eliščin pás z 15. stol. posázený Českými granáty. Prokazatelně se České granáty brousily v Praze již po roce 1590. Svoji světovou roli nastoupil Český granát za vlády císaře Rudolfa II., většina šperků z této doby je však v zahraničních sbírkách.  V 18. a 19. stol. byl Český granát nejoblíbenější kámen českého lidového šperku, brousil se v mnoha dílnách v Českém ráji.

V současné době je největší výrobce šperků s Českými granáty firma Granát Turnov, která je i vlastníkem práva těžby v povrchovém dole Podsedice nedaleko Loun v Českém středohoří, kde se těží granáty již od roku 1954. Nově otevřela firma Granát, v roce 2019, důl v Dolní Olešnici na Trutnovsku v okolí Kalenského potoka.

 

IMG_0219

PM059

PM278_hesonit

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.