Fakta:
SiO2+Fe2O3+H2O+O, převažující obsah oxidu křemičitého (70%), kolísavý obsah oxidu železitého, voda (1%), oxid, stopové prvky – hliník, uhlík, vápník, kalium, sodík, železo, magnetit, hematit
Přírodní sopečné sklo. Vzniká když vytékající láva tuhne tak rychle (často do vody), že se krystaly nerostů nemají čas vyvinout.
Své jméno dostal podle Římana Obsiuse, který jej objevil v Etiopii a přivezl do Říma.
Většina druhů se vyskytuje ve formě celistvé hmoty. Pouze „apačské slzy“ se vyskytují ve formě slziček, kuliček a oválků, uzavřených v matečné hornině.
Je tvrdší než sklo, štěpí se na hrany ostré jako žiletka.
Speciální obsidiánové skalpely se používají v chirurgii.
Využívá se pro datování kultur, které se provádí na základě posuzování mocnosti vrstvičky hydratovaného skla na čerstvém lomu. Používá se pro artefakty 200 – 200 000 let staré.
Barva:
černý – přítomnost magnetitu
kouřový (apačská slza) – proti světlu průsvitný druh černého obsidiánu, průzračnost způsobuje nízké množství oxidu železitého
mahagonový (moka) – hnědé a černé žíhání, hnědou barvu způsobuje přítomnost hematitu
vločkový – bílé vločky na černém kameni vznikly vlivem přeměny oxidu křemičitého při vysoké teplotě na cristobalit
duhový (rain) – duhový efekt způsobily bublinky plynu mezi jednotlivými vrstvami lávy
stříbrný – šedočerná barva a výrazný stříbrný lesk, který způsobují bublinky vzduchu
zlatý – černý se sametovým zlatým efektem, který způsobily bublinky plynu
hromové vejce – šedá oka v základní červené, hematitem zbarvené hmotě
Výskyt: Aiolské ostrovy v Tyrhénském moři u pobřeží Itálie, sopka Hekla na Islandu, obsidiánový útes v Yellowstonském národním parku ve Wyomingu v USA, Guatemala, Nikaragua, Ekvádor, Etiopie, Japonsko, východní Sibiř v Rusku, Slovensko, Maďarsko, vločkový – Západní Utah v USA a v Mexiku, duhový – Kalifornie (chráněný přírodní park), Mexiko (těží se), apačské slzy – v poušti Superior v Arizoně v USA a v náplavách okolních řek, hromové vejce – lokalita Gjumošskoe v Arménii, stříbrný – okolí města Seven v Arménii
Esoterika:
Černý: Odstraňuje důsledky tělesných a duševních traumat: Během prožitého traumatu je naše vědomí zaplavováno intenzívními podměty, které nedokáže zpracovat. Vědomí je kvůli své ochraně uzamkne do podvědomí. Můžou to být i naše skutky, které považujeme za špatné a zlé nebo je hodnotíme jako selhání. Tyto uzamčené vzpomínky mohou však být aktivovány později v podobných situacích a ovlivnit tak naše myšlení a jednání ve smyslu minulých zkušeností, ačkoliv to momentální stav nevyžaduje. Člověk pak jedná jako posedlý a často sám neví, proč tak jedná a proč se ho náhle zmocnily právě tyto pocity. To jsou „démoni“, o nichž mluvili lidé již ve středověku a které dokáže osvobodit právě obsidián. Otevírá přístup k uzamčeným stránkám, tento proces však může být dramatický, bolestný či chaotický, než tyto skryté obsahy uvedeme do vztahu s realitou a integrujeme je do svého vědomí. Abychom usnadnili analytické zpracování vynořujících se pocitů, měli bychom obsidián používat spolu s křišťálem. Je to velmi silný kámen, který bychom neměli nosit zbytečně dlouho, jen v případě potřeby. Má velmi silné ochranitelské účinky. Pokud však máme nečisté myšlenky, může je obsidián ještě prohloubit.
Vločkový: Ve chvílích nepřízně osudu nám umožní se opřít a získat opět rovnováhu a jasnou mysl. Má příznivý účinek na krevní oběh a prokrvení pokožky.
Mahagonový: Přináší harmonii, klid a vyrovnanost. Posiluje naše sebevědomí a schopnost koncentrace. Je dobrým kamenem při důležitých zkouškách. Má pozitivní vliv na krevní oběh a správnou funkci střev.
Apačská slza: Aktivuje naši intuici a jasnozřivost. Mírní deprese a stavy letargie.
Duhový: Pomáhá lidem, kterým minulé vztahy zanechali v srdci blokády a nyní nedokážou otevřít srdce nové lásce. Posiluje auru, která může být narušena negativními vlivy z okolí. Působí proti stresu. Pomáhá v boji proti závislostem (kouření, drogy, alkohol, sladkosti, apod.).
Stříbrný: Vnáší nám do života trpělivost a vyrovnanost.
Zlatý: Pomáhá při neurózách a psychických poruchách. Mírní deprese. Zabraňuje stavům netečnosti, pomáhá nám aktivně žít.
Podle horoskopu pro znamení – váhy (mahagonový), štír (apačská slza), střelec, kozoroh
Zajímavosti z historie:
Prehistorická doba (paleolit, neolit) – nástroje (škrabky), nože, zbraně (hroty oštěpů)
Mezopotámie – náhrdelníky z obsidiánu se zlatem
Mayové – Neměli kovové nástroje, místo nich používali ostré čepele z obsidiánu. Byl vysoce ceněn a Mayové s ním čile obchodovali. Šířili ho prostřednictvím obchodní sítě podél vnitrozemských říčních toků.
Antika – používaly se obsidiánové disky jako zrcadla
Japonsko – Staří Japonci vyráběli z obsidiánu rituální nože. Na ostrově Hokkaido se vyrábějí nože z obsidiánu i dnes a vyvážejí do světa.
Obsidián „apačské slzy“ – Podle legendy to jsou zkamenělé slzy apačských žen, které oplakávaly své muže pobité v bitvě s americkými kolonizátory u Big Pacacho v Arizoně.