Nefrit

Fakta:

Ca2(Mg,Fe)5[(OH,F)/Si4O11/]2, patří do skupiny amfibolů, odrůda aktinolitu

Barva: bílá, světle žlutá, světle až tmavě zelená, černá; průsvitný až neprůhledný

Výskyt: Kanada (Britská Kolumbie), USA (Aljaška), Brazílie, Polsko, Švýcarsko, Zimbabwe, Rusko (Sibiř), Čína, Japonsko, Korea, Taj-van, Austrálie, Nová Kaledonie, Nový Zéland

Nefrit se často zaměňuje s Jadeitem. Do 19. století byly oba považovány za stejný kámen. Dodnes se používá ve světě souhrnný název „jade“ (džeid). Jadeit má však úplně jiné chemické složení, patří do skupiny pyroxenů. Nefrit je běžnější a několikanásobně levnější kámen než jadeit. Nefrit je o něco méně tvrdý než jadeit, je však o hodně pevnější (jadeit-zrnitá struktura, nefrit-hedvábně vláknitá struktura). Jadeit se vyskytuje v odstínech barvy bílé, zelené a lila. Naleziště jadeitu jsou: USA, Guatemala, Rusko, Barma, Japonsko.

Esoterika:

Podporuje nás v rychlém rozhodování, bystrém úsudku a jednání podle čistého svědomí. Zabraňuje agresivním sklonům, tlumí přepjaté emoce. Tiší žal a smutek. Pomáhá při nedostatečné funkci a zánětu ledvin. Pročišťuje močové cesty a močový měchýř, uvolňuje písek a kameny.

Podle znamení zvěrokruhu je kamenem vhodným pro znamení – rak, váhy, ryby

Zajímavosti z historie:

Švýcarsko – lidé v neolitu si vyráběli nefritové sekerky

Čína – Dějiny nefritu v Číně začínají v neolitu, vyráběli se z něho nástroje, zbraně a obřadní předměty. Ve starověké Číně vznikali různé umělecké řezby. Pro zvlášť  krásné a velké předměty bylo potřeba počítat s celým lidským životem, někdy se dokonce některé umělecké práce dědily z otce na syna, který teprve řezbu dokončil. Nejprve se vyrábělo pouze z nefritu, později i z jadeitu dováženého z Barmy (Myanmar).

Evropa – Z Číny se dovážel nefrit již před 3000 lety. V 18. století se začal dovážet z Barmy jadeit.

Mexiko a Střední Amerika – Jadeit z Guatemaly používali k vyřezávání Olmékové již před 3000 lety. Tvořili z něho masky, sošky bohů, rituální nádoby.

Nový Zéland – Maorové z nefritu před příchodem Evropanů vyráběli amulety, nástroje    (nože, škrabky, rydla, rybí háčky, jehly, teslice, dláta), zbraně (kyje), sošky,                           ozdoby se symboly. Ozdoby se předávaly z generace na generaci. Některé                               vzory byly určeny pouze pro muže, některé vzory pouze pro ženy.                                             Nejznámější jsou přívěsky ve tvaru rybího háčku a přívěsky a sošky hei-tiki.                           Podle maorské legendy vytesal všechny fjordy na západním pobřeží Nového                           Zélandu jeden z maorských bohů Tu Te Raki Whanoa nefritovou sekerou.                               Maorové nefrit nazývali a nazývají „pounamu“. Od 18. století nefritu na                                   Novém Zélandu začali Evropané říkat „greenstone“. Dnes je na Novém                                     Zélandu mnoho továren na výrobu šperků z nefritu. Ozdoby se staly                                         výhodným artiklem, který turisté hojně nakupují i přes vysoké ceny.

Thajsko – Opat Phra Viriyang obdržel v roce 1987 v jedné meditaci instrukci „Vytvoř            nadživotně velkou sochu Buddhy z nefritu“. 16.8.1991 ve 3 hodiny ráno se Phra                     Viriyang probudil ze snu, ve kterém viděl ve vodě nefritový valoun. Tato vize                         byla ihned zaznamenána a později potvrzena. Přesně ve stejnou hodinu firma                         Jade West Resources v Kanadě v Britské Kolumbii objevila nefritový valoun v                       desetimetrové hloubce ve vyschlém korytu řeky. Opat okamžitě uspořádal                             celonárodní sbírku a během jednoho víkendu nashromáždil částku 560.000 USD                   k zakoupení nefritu. O týden později odletěl do Kanady valoun převzít. Letecky                     ani lodní dopravou nebylo možno 32 tunový blok do Thajska přepravit. Valoun                       byl tedy rozříznut na 2 části. Bloky byly transportovány do 1400 km vzdáleného                   Vancouveru. Následně trvalo další měsíc než loď přepravila nefrit do Bangkoku.                     1.2.1992 byl doručen do kláštera Wat Dhammamongkol. Italští sochaři Ismail                         Zizi a Paolo Viaggi z většího bloku nefritu vytesali Buddhu. Byl dokončen r. 1993.                   Thajský král mu udělil jméno Phra Buddhamongkol Dhammasrithai. Nefritový                       Buddha je vysoký 2,2 m a široký 1,66 m, je zapsán v Guinessově knize rekordů                     jako největší nefritový Buddha na světě. V r. 1995 byla z menšího bloku                                  dokončena socha bohyně Kuan Jim. Z odřezků byly vyrobeny amulety a sošky.                      Celý projekt přišel na 2,5 milionu USD. Sošky a amulety z odřezků valounu však                    vynesly více než 6 milionů USD.

PM032

BM028

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.